AT-ART-1000
AT-ART1000
DIRECT POWER STEREO MC CARTRIDGE DETAILS
ENGINEERED FOR SOUND EXCELLENCE Continuing the pursuit of sound excellence and with a heritage in phono cartridge manufacture spanning over 54 years, Audio-Technica have developed and engineered the AT-ART1000 to deliver the highest listening experience for playing analogue records. The AT-ART1000, the most advanced cartridge to date, marries analogue audio expertise with cutting-edge materials and design - incorporating a direct power system, often viewed as a theoretical ideal in cartridge development. Handcrafted with Japanese precision refined over 54 years in cartridge design Direct Power System renders the most subtle sonic detail and delivers unsurpassed transient response Special line contact with diamond stylus construction has the ability to track the most complex record groove Non-magnetic core coil with 3 ohms impedance Lightweight solid boron cantilever for superior strength and controlled movement Titanium body, expertly machined to provide solid, acoustic audio reproduction DIRECT POWER SYSTEM To ensure audio quality is uncompromised by the cantilever’s length and material, the moving coil is positioned directly above the stylus tip without the need to transmit along the length of the cantilever. This close proximity between the coil movement and stylus tip allows the AT-ART1000 to vividly reproduce the finest sonic details, incredibly accurate medium and low frequencies, and deliver unsurpassed transient response. MADE IN JAPAN Meticulously handcrafted in Japan with over 54 years in cartridge manufacture and design heritage. NON-MAGNETIC CORE COIL 20μm diameter PCOCC coil wire, wound eight turns to a diameter of 0.9mm creates a non-magnetic core coil. Despite its non-magnetic core type, a 0.2mV output voltage is delivered by placing a 3 ohm coil within the miniscule 0.6mm gap of a powerful magnetic circuit.
Type ;Direct Power System
Body Material Aluminum/Titanium
Frequency Response 15-30,000 Hz
Channel Separation 30 dB (1 kHz)
Vertical Tracking Angle 21 degrees
Stylus Construction Nude Rectangular Shank
Recommended Load Impedance Min. 30 ohms (when head amplifier is connected)
Coil Impedance 3 ohms (1 kHz)
DC Resistance 3 ohms
Coil Inductance 1 μH (1 kHz)
Output 0.2 mV (at 1 kHz, 5 cm/sec)
Channel Balance 0.5 dB (1 kHz)
Stylus Shape Special Line contact
Stylus Curvature Radius 1.5 x 0.28 mil
Cantilever 0.26 mm diameter solid boron
Static Compliance 30 x 10 – 6 cm / dyne
Dynamic Compliance 12 x 10 – 6 cm / dyne (100 Hz)
Wire Used for Coil 20 μm Ø PCOCC
Terminal Pins Brass
Mount Half-inch
Weight 11 g
Dimensions 17.3 (H) x 17 (W) x 25.5 (L) mm
Accessories Included Non-magnetic screwdriver; washer (× 2); protector; nut (× 2); cartridge installation screws (12 mm × 2, 18 mm × 2); brush; PCOCC lead wire set